Tan Sri Datin Paduka Siti Sa'diah
Binti Sh Bakir

Non-Independent, Non-Executive Chairman

Age

69 years

Nationality

Malaysian

Qualifications

  • Honorary Doctor of Philosophy (Corporate Management) Universiti Utara Malaysia, Malaysia
  • Honorary Doctor of Letters, University of Reading, United Kingdom
  • Master of Business Administration, Henley Business School, University of Reading, United Kingdom
  • Bachelor in Economics, University of Malaya, Malaysia

Position on the Board

Non-Independent, Non-Executive Chairman

Working Experience and Occupation

Tan Sri Datin Paduka Siti Sa’diah has contributed extensively to Malaysia’s healthcare industry, serving in senior management positions at a leading healthcare service provider, and contributing her expertise through various government councils and committees.

Tan Sri Datin Paduka Siti Sa’diah is a Non-Independent Non-Executive Chairman of Duopharma Biotech since 28 December 2017. She was appointed as a Senior Independent Director on 5 April 2016. Prior to her appointment as a Senior Independent Director in Duopharma Biotech, she served as an Independent Non-Executive Director in Chemical Company of Malaysia Berhad from 5 April 2016 until its demerger in December 2017. She launched her career at Johor Corporation (JCorp) in 1974, joining its Healthcare Division in 1978. She was appointed Chief Executive of Kumpulan Perubatan (Johor) Sdn Bhd (KPJSB) in 1989, and served as Managing Director of KPJ Healthcare Berhad (“KPJ”) from 1 March 1993, overseeing its listing in November 1994. She retired on 31 December 2012 but continued to serve KPJ in the capacity of a Corporate Advisor from 1 January 2013 until 31 December 2014. She was an Independent Non-Executive Director of KPJ Healthcare Berhad from 1 May 2015 until 31 March 2020. Tan Sri Datin Paduka Siti Sa’diah was the Chairman of KPJ Healthcare University College (“KPJUC”) between 1 August 2011 to 31 December 2016. She was the ProChancellor of KPJUC from August 2011 to 31 December 2018. She is the Chancellor of KPJUC with effect from 1 January 2019.

She was an Independent Non-Executive Director of Bursa Malaysia from 2004 to 2012 and was a Board Member of Malaysia External Trade Development Corporation (MATRADE) from 1999 to 2012. She served as a Director of a few other Public Listed Companies under Johor Corporation Group such as AI-‘Aqar Healthcare REIT, Kulim (M) Berhad, KFC Holdings Malaysia Bhd and QSR Brands (M) Holdings Bhd from 2006 to 2016. She was an Independent Non-Executive Director of OSK Holdings Berhad from April 2016 to June 2021. Committed to promoting excellence in healthcare, Tan Sri Datin Paduka Siti Sa’diah has served as President of the Malaysian Society for Quality in Health (MSQH) since the inception of the national accreditation body for healthcare services in 1997 until her retirement in December 2018. She was appointed Chairman of Universiti Utara Malaysia from June 2016 to September 2018. She was a member of the Leadership Development Committee, Razak School of Government from November 2013 to December 2018. She was the Pro- Chancellor of University Teknologi Malaysia from October 2016 to October 2021. She is a member of the Institute of Corporate Directors Malaysia (ICDM). Tan Sri Datin Paduka Siti Sa’diah was named CEO of the Year 2009 by the New Straits Times Press and American Express. This was followed by numerous other awards and accolades received locally and at Asian level in recognition of her contributions to the healthcare industry in Malaysia and worldwide. Her accomplishments have been recorded in a biography published in 2013, titled Siti Sa’diah: Driven by Vision, Mission and Passion.

Membership of Board Committees

  • None

Directorships of Other Public Companies

  • Lotte Chemical Titan Holdings Berhad
  • Awqaf Holdings Berhad