Datuk Nik Moustpha Bin Hj Nik Hassan

Independent, Non-Executive Director

Age

68 years

Nationality

Malaysian

Qualifications

  • Master in Economics, Ohio University, Ohio, United States of America
  • Degree in Business Administration, Ohio University, Ohio, United States of America

Position on the Board

Independent, Non-Executive Director

Working Experience and Occupation

Datuk Nik Moustpha is an academic with interests in economic ideology, systems and management. He has authored six books, edited 18 books and published over 260 scholarly articles in various journals, books, magazines and newspapers on these topics. His book titles include An Islamic Paradigm in Economics: Vision and Mission, Islamic Management for Excellence – Revitalising People for the Future, Valuebased Total Performance Excellence Model and Pandangan Alam Islam Dalam Peradaban Ekonomi dan Asas Memacu Ekonomi Ummah – Satu Pandangan. Datuk Nik Moustpha began his career in 1979 as a Lecturer in the Faculty of Economics and Agribusiness, Agricultural University of Malaysia. In June 1983, he was seconded to the Faculty of Economics and Management of International Islamic University, Malaysia. He was made Dean of the faculty from August 1987 to July 1989. In May 1988, he was also appointed as an Associate Professor of the faculty. Following a year’s stint as a Visiting Fellow at the Oxford Centre for Islamic Studies, University of Oxford, Datuk Nik Moustpha was appointed as Dean of the Postgraduate Faculty of International Islamic University, Malaysia in August 1992. He subsequently joined the Institute of Islamic Understanding Malaysia (IKIM) where he held various positions before serving as its Director General from September 2009 to August 2015.

In September 2017, Datuk Nik Moustpha was appointed as an Adjunct Professor at Universiti Kebangsaan Malaysia’s Faculty of Economics and Management which ended in September 2019 and prior to that, he was appointed as an Adjunct Professor at Universiti Pertahanan Malaysia for a two-year period. Datuk Nik Moustpha previously was an Adviser of the Faculty of Business and Accounting at University of Malaya and he is currently a member of the Institute of Corporate Directors Malaysia (ICDM). He was a member of Board of Trustees, Yayasan TRISILCO before he resigned on 28 January 2020, and has served as a Member of Group Shariah Committee, MNRB Holdings Berhad from 2 November 2015 until 9 November 2020.

Prior to being appointed to the Board of Duopharma Biotech, he had served as an Independent Non-Executive Director of Chemical Company of Malaysia Berhad from 9 September 2016 to 27 November 2017. Datuk Nik Moustpha was a Director of Takaful Ikhlas General Berhad between 30 November 2018 to 22 September 2021.

Membership of Board Committees

  • Chairman, Halal and Sustainability Committee
  • Member, Audit Committee

Directorships of Other Public Companies

  • None